Czynniki urbanistyczne
Miasto czasów Odrodzenia w licznych pomnikach istniejących i w dziełach teoretyków uzewnętrznia różnolite wpływy w dziedzinie rozwoju miasta w okresie przełomowym kultury nowożytnej. Przebogate dziedzictwo Sredniowiecza jest przekuwane ręką wybitnych działaczy i wielkich talentów na nową modłę. Nowe formy życia społecznego, gospodarczego i politycznego dyktują nowe programy budowy miasta, Powstają organizmy miejskie, znacznie większe i bardziej złożone, niż w Średniowieczu i Starożytności. Miasto czasów Baroku, w wieku XVII i XVIII, tworzy się na nowych podstawach życia politycznego, społecznego 1 gospodarczego. Wysoki poziom umysłowy i artystyczny epoki tworzy nowe konstrukcje i formy urbanistyczne. Miasto obejmuje wielkie obszary, zrzuca z siebie okowy murów obronnych i osiąga wysoki poziom rozwoju. Szereg wybitnych twórców we Włoszech i we Francji opanowuje na długi przeciąg czasu twórczość urbanistyczną w Europie i krajach, podległych jej kulturze.
Obok grup miast różnych krajów i okresów kultury europejskiej, które się składają na te cztery podstawowe typy i ilustrują ich ewolucje, nauka współczesna daje coraz większe możliwości analizowania miast starych kultur wschodu. Jednakże ustalona wyżej wytyczna badania przede wszystkim czynników urbanistycznych nowożytnego miasta europejskiego, zakreśla wyraźnie granice terytorialne tej pracy. Omówiony wyżej ogólny bieg badań miasta dawnego wiąże się z grupowaniem faktów i spostrzeżeń w nastepujących dwóch dziedzinach pracy badawczej:
1. Miasto dawne. Przygotowanie i opracowanie możliwie wszechstronnego materiału, dotyczącego konstrukcji i formy miasta epok ubiegłych na tle warunków społecznych i gospodarczych i wyrobienie kryteriów w stosunku do objawów rozwoju miasta pod różnolitymi wpływami i w różnych warunkach. Materiał ten dotyczy całości organizmu miejskiego oraz poszczególnych jego części i organów, oświetla funkcje tych części, ich wzajemny stosunek, wyjaśnia ścisły związek między budową różnych organów ustroju miasta a ich zewnętrzną formą (np. ulice, domy, urządzenia obronne) .
2. Miasto nowoczesne. Przygotowanie i opracowanie mate rialu i przeprowadzenie badań porównawczych między miastem dawnym a miastem współczesnym. Opracowanie metody ujęcia zagadnień współczesnych w rozwoju miast europejskich w ogóle, a miast polskich w szczególności. Mamy tu często do czynienia z żywymi organizmami nowoczesnymi, w których tkwią znaczne nieraz pozostałości i wpływy epok ubiegłych, mniej lub więcej odległych. Teraźniejszość przeplata się z przeszłością w wielu bardzo płaszczyznach. Zycie poszczególnych dzielnic miasta, lub nawet cały organizm miejski, trwa nieraz w dawnych formach, odziedziczonych po dawno już przebrzmiałych okresach jego powstania i rozwoju. [przypisy: polimialgia reumatyczna, laryngolog garwolin, neurolog garwolin ]
Tags: laryngolog garwolin, neurolog garwolin, polimialgia reumatyczna
Styczeń 17th, 2019 at 22:18
Article marked with the noticed of: rtg zębów[…]
Styczeń 19th, 2019 at 21:52
no tak, mam wysokie ciśnienie
Styczeń 21st, 2019 at 15:13
[..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: endoskopia[…]
Styczeń 23rd, 2019 at 21:11
Droga Pani, do inhalatora stosuje się sól fizjologiczną